Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Aruküla küla ja mõis Rootsi ajal
Mõis 18. sajand algusest sajandi keskpaigani
Aruküla perekond Knorringite valduses
Aruküla ja krahv Karl von Toll
Aruküla ja perekond Toll 19. sajandi keskpaigast kuni 1919. aastani
Aruküla hoolekandemõisana ja pärast võõrandamist
Aruküla karjamõisad
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Aruküla mõis UUS! > Aruküla küla ja mõis Rootsi ajal

Aruküla küla ja mõis Rootsi ajal

Varaseimad teated Aruküla kohta

Keskajal kuulus Aruküla küla Paide lossiala Vao maksustuspiirkonda. 17. sajandi alguses oli osa külast eravalduses. 1613. aastal on kinnitatud Hinrich Gerstenbergi omandiõigust kolmele adramaale, mille ta oli saanud sõduripalgaks. 1623. aastal oli maa-ala endiselt tema omanduses. Gerstenberg omas valdusi veel Harjumaal Risti kihelkonnas. Arvatavasti pärines ta Saksamaalt Tüüringist Sömmerda linnast 16. sajandil Eestimaale rännanud linnakodanikuperekonnast, kelle esindaja Thomas Gerstenberg (u 1524–1582) oli alates 1567. aastast Tallinna Niguliste koguduse pastor.

Osa Arukülast jäi Rootsi riigi omandusse. Arvatavasti 17. sajandi keskpaiku tekkis Arukülla väike mõis, mida esmakordselt mainiti 1669. aastal. Kui 1635. aastal kinkis kuninganna Kristiina Mäo mõisa väepealik Lennart Torstensonile, kuulus selle koosseisu ka Aruküla.

http://et. wikipedia.org. Krahv Lennart Torstensoni portree.

Lennart Torstenson (1603–1651) sündis suguvõsamõisas Forstenas endise Älvsborgi komandandi Torsten Lennartsoni pojana. Ta kasvas üles isa ja emata, tema eest kandsid hoolt sugulased. Vanemad olid siirdunud pagendusse samal aastal kui ta sündis, kuna tema isa oli jäänud lojaalseks Rootsi kukutatud kuningale Sigismundile. Isa nägi Torstenson alles kahekümne aasta pärast. Kummatigi ei seganud need asjaolud noorel Lennartil karjääri tegemast. 15-aastaselt sai temast üks kuningas Gustav II Adolfi paa˛e. 1621. aastal, kui vallutati Riia linn, viibis ta Liivimaal. 1624. aastal astus ta sõjaväkke ohvitserina teenima ja edaspidi mööduski tema elu suures osas sõjaväljal. Kuningas Gustav II Adolfi ajal paistis ta lahinguis silma suurtükiväe ülemana. Lennart Torstensoni karjäär tipnes feldmarssali aukraadiga. Saksamaal sõdides langes ta sõjavangi, kus haigestus podagrasse, mis mõjutas kogu tema edasist elu. Feldmarssal Banéri surma järel nimetati Torstenson Rootsi vägede ülemjuhatajaks ja kindralkuberneriks Pommerisse. Pärast edukaid sõjakäike Saksamaal naasis ta 1645. aastal Rootsi. Tema teeneid hinnati vääriliselt ja ta tõsteti 1647. aastal krahviseisusesse. Torstensoni iseloomustas strateegina erakordne kiirus, ehkki ta ise pidi sageli vägesid juhtima kanderaamilt, kuna haigus ei lubanud tal ratsutada. Ta rakendas suurtükiväes tolle aja teaduse saavutusi ja teda on peetud Rootsi armee üheks parimaks inseneriks. Ehkki ta omas Eestimaal mitmeid mõisaid (näiteks Harjumaal Maardu ja Raasiku), ei ole tõendeid, et ta neid kunagi oleks külastanud.