Mõisnike eluolu 19. sajandi lõpus
![]() |
EAA F 3349, n 1, s 6
Wilhelm Stael von Holsteini reisist Lääne-Euroopasse (Karlsbad 1833, Firenze 1833-1834, Rooma 1834, Napoli 1834, Pariis 1837) on säilinud mitmeid visiitkaarte. Visiitkaardid (sõna-sõnalt „külastuskaardid“, calling cards) ilmusid Euroopasse 17. sajandil ning 19. sajandiks oli nendega seoses välja kujunenud range etikett. 19. sajandi Inglismaal pidi visiitkaart ühel härrasmehel või daamil alati kaasas olema. Külla minnes ulatati visiitkaart uksehoidjale, kes sellega pererahvast teavitas saabunud külalisest. Kui pere polnud külastamise hetkel kodus, jättis uksehoidja kaardi esikusse vastavale alusele. Wilhelm Stael von Holsteini visiitkaartide kogu annab ülevaate inimestest, kellega ta reisi ajal tutvus.
Lisaks visiitkaartidele on samas kaustas talletatud ka mitmeid kutseid: näiteks Firenzes on proua Russell kutsunud härra Staeli maskiballile. Ball toimus esmaspäeval 20. jaanuaril Palazzo Martellinis. Roomas 1834. aastal on Wilhelm saanud Austria saadikult kutse Austria-Ungari keisri sünnipäeva tähistamisele.
![]() |
EAA F 3349, n 1, s 37
Selles 1876. aastast pärit Tõstamaa mõisa raamatukogu kataloogis on raamatud jagatud riiulite järgi. Esile võib tuua näiteks saksa-inglise riiuli ja prantsuse, itaalia ja vene riiuli. Iga raamat leidis oma koha vastavalt sellele, mis keeles teos on kirjutatud. Keelepõhistel riiulitel on raamatud jagatud aga anride järgi: novellid ja luuletused, ajaloolised teosed, filosoofia ja sotsiaalpoliitika, loodusteadused, põllumajandus, õigusteadus ja muud. Sulega kirjutatud kataloogile on hiljem pliiatsiga tehtud rohkelt lisandusi ja mitu lehekülge täiendusi.
![]() ![]() |