Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Kiltsi mõis
Kiltsi läheb Krusensternide kätte
Mõisamajandus Adam Johann von Krusensterni ajal
Perekond von Krusenstern
Üks päev ümbermaailmareisilt
Adam Johann von Krusensterni muutuvad elustandardid
Krusensternide perekonnasuhted
Admiral von Krusensterni raamatukogu
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Kiltsi mõis > Admiral von Krusensterni raamatukogu

Admiral von Krusensterni raamatukogu

Raamatukogu

 

 
Adam Johann von Krusensterni eksliibris. EAA. F. 1414 n. 2 s. 21


Adam Johann von Krusensterni personaalraamatukogu on üks vanimaid ja rikkamaid Baltimaades. Raamatukogu kataloogides on fikseeritud enam kui 3000 raamatut saksa, prantsuse, inglise ja vene keeltes astronoomia, matemaatika, merenduse, geograafia, tehnika ja teistest valdkondadest, mis meresõitja oma elu jooksul läbi luges. Tegemist oli tollel ajal äärmiselt esindusliku koguga, kuhu admiral Krusenstern koondas jooksvalt ka praktiliselt kogu tollase arvestatava uudiskirjanduse.

Krusensterni raamatutest vanim pärineb aastast 1676 – kuulsa inglise kartograafi John Speed’i teos „The Theatre of the Empire of Great Britain” (Pergam, 1676, in fol.).

Fragment admiral Krusensterni raamatukogu kataloogist: John Speedi kaardikogu 1676. aastast – raamatukogu vanim teos. EAA. F. 1414 n. 3 s. 83. L 56

 
1911. a. kinkis krahvinna Sophie Rüdiger oma väljapaistava vanaisa A.J. Krusensterni kirjandusliku pärandi ja raamatukogu (u. 5000 köidet) Eestimaa Rüütelkonna raamatukogule. 4. novembril 1915 viidi vene tsaari tahtel 15 kasti 3218 raamatuga saksa, vene, prantsuse jt keeltes ja 30 portreega admiral von Krusensterni kogust Peterburi Mereministeeriumisse kingitusena Eestimaa Rüütelkonnalt. Alles 1936.a. jõudis see väärtuslik kogu Eestisse tagasi ja selle omandas Õpetatud Eesti Selts.
1950.a. jagati pärast ÕES-i sulgemist selle raamatu-, käsikirja-, arheoloogia- ja etnograafiakogud ENSV Teaduste Akadeemia asutuste vahel. Nii sattus osa Krusensterni raamatutest TA raamatukogu Baltika osakonda ning osa ka Ajaloomuuseumi Krusensterni fondi. “Kapten Krusensterni ümbermaailmareisi atlas”, mis sai aluseks teadlaste poolt kõrgelt hinnatud Krusensterni “Lõunameri atlasele” (1824-1826) leidub mitmetes Eesti raamatukogudes ja muuseumides.
Peale perekonnaarhiivis sisalduvate Krusenstierni ümbermaailmareisi materjalide – raamatute, piltide, kaartide ja tabelite, on mitmed loetletud materjalid ja W.G. Tilesius von Tilenau joonistuse järgi tehtud gravüürid esindatud ka Ajalooarhiivi raamatukogus (mh. eksemplarid A. J. Krusenstierni autogrammi- ja eksliibrisega). Need sattusid siia koos Eestimaa Rüütelkonna arhiiviga 1920.a. Krusensterni arhiivis asus ka hulgaliselt admirali Krusenstierni ümbermaailmareisidest jutustavate raamatute (“Teekond ümber maailma aastail 1803., 1804, 1805 ja 1806 laevadel Nadeda” ja “Neva””, 3 köidet, Peterburi 1809–1812) ja gravüüride dublette.

 

 

Fragment