Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Üldiselt mõisa kohta
Mõis esimeste Grünewaldtide ajal
Otto Magnus von Grünewaldt
Mõisamajapidamine
Otto Magnus von Grünewaldt agraarpoliitikuna
Grünewaldtid hariduse edendajatena
19. sajandi lõpp ja 20 sajandi algus
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Koigi mõis > Otto Magnus von Grünewaldt agraarpoliitikuna

Otto Magnus von Grünewaldt agraarpoliitikuna

Ühiskondlikult aktiivne

Otto Magnus von Grünewaldt osales aktiivselt 19. sajandi keskpaiga Eestimaa talurahvareformi ettevalmistamises, esines maapäevadel, töötas komisjonides Tallinnas ja Peterburis jne. Selle agraarreformi kesksemad märksõnad olid: mõisa- ja talumaa eraldamine ning viimase andmine üksnes talupoegade kasutusse, kuuendikumaa eraldamine talumaast, üleminek raharendile ja talude päriseksmüümine.

EAA f. 854, n. 2, s. 718, l. 124 O. M. von Grünewaldti 14. veebruari 1839 sõnavõtt Eestimaa rüütelkonna maapäeval

1839. aasta maapäeval tõstatus taas kord talurahvareformi küsimus. Baltisaksa uurija Axel von Gerneti arvates andis O. M. von Grünewaldti kõne maapäeval tõuke agraarsuhete reformimisele. Kogu kõne on raevukas kallaletung 1816. aasta vabastamisseadusega talupoegadele antud piiratud õigusele vahetada oma elukohta. Ta kutsus üles astuma vastu “lähenevale katastroofile“ ja leidis, et talurahva laostumise vältimiseks tuleb nad senisest tugevamini oma taluga siduda ja leida viis talude koormiste üldiseks normeerimiseks. Eesti ajaloolane Juhan Kahk Gerneti seisukohta ei jaga ja arvab, et reformiplaanide suund muutus alles 1840. aastatel. Idee, et olukorda võib parandada vaid liikumisvabaduse piiramine ja talurahva senisest tugevam „kinnistamine“ maa külge, ei olnud uudne.
Grünewaldti üleskutse mõjul volitas maapäev rüütelkonna konventi küsimust arutama. Konvent omakorda moodustas reformiettepanekute väljatöötamiseks spetsiaalse komisjoni. Selle liikme Georg von Breverni mäletamist mööda hakanud komisjon energilisemalt tööle alles 1841. aastal, kui „Liivimaal tõusis ärevus“.

EAA f. 854, n. 2, s. 933, l. 119p O. M. von Grünewaldti raport Peterburist 28. märtsist 1846

O. M. von Grünewaldt kirjutab kohtumisest Liivimaa saadikutega, kes keskvõimude esindajatega koos arutasid talurahvareformi põhimõtteid, keisri seisukohti Liivimaa talurahvaküsimuses, Liivimaa rüütelkonna esindajate ettepanekuid ja nende omavahelisi lahkhelisid (enamik saadikuid versus uuendusmeelne Hamilkar von Fölkersahm) ja arvab, et Eestimaa küsimuse arutelu pole lähemal ajal oodata. Tegelikult küll saavutas Peterburi lähetatud rüütelkonna sekretär von Peetz, kellele anti kaasa rüütelkonna 1842. aasta maapäeva otsuste kinnitamist taotlev märgukiri, oma eesmärgi. 1842. aasta maapäeva otsuste põhim&oti