Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Ordu, Poola ja Rootsi aeg
Perekond von Stryk
Strykid keiserlikus Tartu Ülikoolis
Elu mõisas
Louisenhütte vabrik
Suure-Kõpu algkool Saksa okupatsiooni ajal
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Suure-Kõpu mõis > Strykid keiserlikus Tartu Ülikoolis

Strykid keiserlikus Tartu Ülikoolis

Mõisaomanikud ülikoolis

On tähelepanuväärne, et Tartu ülikoolis õppis järjest kolm põlvkonda Suure-Kõpu mõisa omanikke Stryke: Alexander Georg Gottlieb von Stryk õppis Tartus 1804-1806, Heinrich Otto Alexander von Stryk 1859-1861 ning Alfred Georg Alexander von Stryk 1896-1900.

Keiserlik Tartu Ülikool taasavati 1802. aastal. Kuna keiser Paul I keelas Venemaa kodanikel Prantsuse revolutsiooni monarhiavastaste meeleolude tõttu Euroopas õppimise, oli vajadus kohaliku ülikooli järele väga suur. Pidulik avamine toimus vana kalendri järgi 21. ja 22. aprillil. Tartu ülikool erines teistest tsaaririigi ülikoolidest selle poolest, et õppetöö toimus siin saksa keeles ning ülikoolis oli neli, mitte aga kolm teaduskonda. Lisaks lubati üliõpilastel Saksamaa tudengite eeskujul koonduda korporatsioonidesse. Esimesena rajati 1808. aastal Kuramaalt tulnud üliõpilasi ühendav korporatsioon Curonia ning hiljem Estonia ja Livonia. Kuna Strykid olid Liivimaalt pärit, astusid kaks nooremat - Heinrich Otto Alexander ja Alfred Georg Alexander korporatsiooni Livonia.

Kreisinotari Gustav Peterseni kaebus üliõpilase Alexander von Stryki vastu 1805. aastal
EAA F 402, n 8, s 39. L 1

Teisel ülikooliaasta sügisel tekkis Alexander von Strykil intsident notar Gustav Peterseniga. Nagu kohtumaterjalidest selgub, süüdistas Petersen Stryki avalikult tänaval provotseerimata solvamises. Stryki teatel oli aga kõik alanud ühest vaiksest kolmapäeva õhtust, mil ta istus rahulikult Musses ja luges Hamburgi ajalehte, mille üliõpilane Nolken talle oli jätnud. Siis aga nõudis parun Üksküll, et ka talle kui Musse eesistujale selline hangitakse. Selle peale haaranud Petersen Stryki käest ajalehe ja andnud selle Üksküllile ning lahkunud seejärel kiiresti. Kuna esimene kohtumenetlus ei toonud vaidlusesse selgust, kaebas Petersen peagi Stryki uuesti kohtusse, süüdistades Stryki sedapuhku kohtusse kaebamise pärast tänaval ähvardamises. Stryk ise väitis, et ta oli lihtsalt küsinud ja Petersen oli vastanud, et tema pole kunagi kedagi kohtusse kaevanud.


<