Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Esmamainimisest kuni 18. sajandi lõpuni
Muuga omanikud 19. sajandi esimesel poolel
Kunstnik Neff
Von Neffid
Mõis kui majapidamisüksus
Kirjanik Eduard Vilde
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Muuga mõis > Kirjanik Eduard Vilde

Kirjanik Eduard Vilde

Eduard Vilde

Eduard Vilde sündis 1865. aastal Pudivere mõisas, kuid oma lapsepõlve veetis ta Muugal, kus tema isa oli mõisa aidamees. Aidamehe ja aedniku perekonnad elasid koos ühes hallis, värvimata majas mõisapargi ääres. Vilde õe hinnangul oli elu Muuga mõisas täitsa rahuldav ja nälga ei nähtud. Arvatakse, et Muugas kogetud lapsepõlv inspireeris Vildet kasutama mitmeid tegelasi ja sündmusi oma hilisemas loomingus. Vildede perekond lahkus Muugalt, et lapsed saaksid hea hariduse. Lapsed käisid koolis Tallinnas.
Eduard Vildet paelusid juba kooliajal rohkem humanitaarained, ta vaimustus kirjandusest ja teatrist. Viimasest isegi nii palju, et lühikest aega pärast kreiskoolist lahkumist, kus tal oli konflikt kooli juhatusega, kavatses ta leiba teenida kutselise näitlejana. 1883. aasta sügisest sai temast ajalehe Virulane toimetuse liige. Olles vahepeal olnud vabakutseline kirjanik, kutsuti Vilde 1887. aastast tööle Postimehe toimetusse. Hiljem töötas ta veel mitme teise ajalehe juures.
Vilde elas vahepeal mitu aastat Berliinis ja Moskvas ning reisis mööda Euroopat. Pärast 1905. aasta revolutsiooni viibis ta pagulasena Zürichis, Helsingis ja mitmel pool mujal. Püsivalt Eestisse ei jäänud ta elama ka Eesti Vabariigi ajal, vaid reisis ringi. Tema kirjanduslik pärand on muljetavaldav. Stendil eksponeeritud 1925. aastal kirjutatud referaat algab iseloomuliku üldhinnanguga Vilde loomingule: Nelikümmend aastat on möödunud sellest, kui ilmus Eesti primitiivsele arenemisastmel püsiva ärkamisaja magusläägest romantikast vallatud kirjanduspõllule noor energia küllane lootust äratav jõud kirjanik Eduard Vilde kujul.

Foto Eduard Vildest noore mehena
Erakogu

Vilde lapsepõlvekodu joonistus
Erakogu




Raamatu „Minu esimesed triibulised“ esikaas 1925. aastast
Erakogu