Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Esmamainimisest kuni 18. sajandi lõpuni
Muuga omanikud 19. sajandi esimesel poolel
Kunstnik Neff
Von Neffid
Mõis kui majapidamisüksus
Kirjanik Eduard Vilde
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Muuga mõis > Von Neffid

Von Neffid

Neffid Muugal

19. sajandi teisel poolel, 1860. aastast alates, kuulus mõis Neffide suguvõsale. Juba pikemat aega oli kunstnik Carl Timoleon von Neff otsinud Eesti- ja Liivimaal kinnisvara, kuhu paigutada oma kunstikogu. Juhuslikult sattus ta kokku Leo Zoege von Manteuffeliga, kes soovis välismaale minna ning vabaneda tema omanduses olevast Muuga mõisast. 1861. aastal sõlmiti ostu-müügileping Carl Timoleon von Neffi ja Leo Zoege von Manteuffeli vahel. Sarnaselt mõnele eelnevale omanikule leidis ka Neff, et mõis ei tasu ennast ära. Siiski ei jätnud Neff mõisat unarusse. Enne peahoone kallale asumist seadis korda mõisakompleksi kõrvalhooned.
Neff osales aktiivselt peahoone kavandamises, kuid tal oli korduvalt probleeme arhitektidega. Peterburis viibimise ajal oli ehitustööde ülevaataja Carl Timoleoni poeg Heinrich. 1871. aastaks oli hoone ehitus valmis ning asuti ruume kaunistama. Neff viibis Muugal viimast korda 1873. aastal, seega 1877. aastaks lõplikult viimistletud mõisahoonet ta ei näinudki.
Vanasse puust mõisahoonesse, mis asub häärberist loodesuunas pargi servas, jäi elama rentnik. Juba oma isa eluajal tegeles Muuga mõisa uue peahoone ehituse ja siseviimistlusega poeg Reinhold Heinrich Gaston (1841-1906). Heinrich abiellus 1870. aastal Emilie Natalie Alexandrine Johanna vabapreili Stackelbergiga (1854-1916), neil oli kaheksa last. Muuga mõisa päris poeg Timoleon (Leo) Karl (1871-1919), kes oli abielus kaks korda. Teisest abielust Anna Marie Barbara Dorothea von Engelhardtiga (1886-1914) sündis kaks last, tütar Luise ja poeg Heinrich.

Kaks fotot mõisa interjöörist 20. sajandi algusest
Erakogu

Carl Timoleon von Neffi aadlidiplom
EAA f 854, n 2, s 490

Kõik aadlikud ei olnud sündides aadlisoost, mõnele silmapaistvale isikule anti aadlitiitel teenete eest. Selliseid teeneid võidi riigile või valitsejale osutada sõjaväljal, kuid ka rahu ajal riigiteenistuses. Aadlitiitel võis olla päritav, kuid võis ka mitte olla. Timoleon Neff sai päritava aadlitiitli ja seda tõendava diplomi 1844. aastal teenete eest Venemaa keisrikoja õuemaalijana ning Peterburi akadeemia õppejõuna.

Carl Timoleon von Neffi tütar Mary von Grünewaldt ja