Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Esmamainimisest kuni 18. sajandi lõpuni
Muuga omanikud 19. sajandi esimesel poolel
Kunstnik Neff
Von Neffid
Mõis kui majapidamisüksus
Kirjanik Eduard Vilde
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Muuga mõis > Muuga omanikud 19. sajandi esimesel poolel

Muuga omanikud 19. sajandi esimesel poolel

19. sajand

Pärast Jakob Georg von Bergi olid Muuga mõisaga 19. sajandi esimesel poolel seotud mitmed aadlikud. Kõigepealt salanõunik ja diplomaat Gustav Ernst von Stackelberg, kelle isa oli samuti diplomaat ning kaitsnud Venemaa huve Poolas. Stackelberg abiellus Londonis resideeriva Sitsiilia saadiku Konstantin von Ludofi tütre Karoline Wilhemine von Ludofiga (1785-1868). Gustav Ernst von Stackelberg ise oli erakorraline saadik Torinos, Šveitsis, Hollandis, Preisimaal, Austrias (Viini kongress) ja Napolis. Ta oli Püha Andrease ordu rüütel. Isa mõisad päris vanim poeg Otto Magnus von Stackelberg.
Peale Stackelbergide omas Muuga mõisat 19. sajandi keskel lühemat aega kõigepealt Peter Gustav vabahärra Uexküll-Güldenbland (1781-1847), kes abiellus Barbara Eleonora Clapier de Colongue’ga (1784-1845); pärast tema surma oli Muuga omanik mõnda aega poeg Johann Ludwig Georg vabahärra Uexküll-Güldenbland (1818-1881), kelle abikaasa oli Elisabeth von Brevern (1829-1906). Mõned aastad oli mõis seotud Aleksander von Vietinghoffi nimega ning 1856. aastal leiame omanike nimekirjast Leo Zoege von Manteuffeli (1823-1908). Leo abiellus Alwine de la Trobe’iga, kes suri Muugal 1860. aastal.

Stackelbergide perekonna vapp
Wappensammlung der estländischen Ritterschaft. II. S. 71. Käsikiri ajalooarhiivi raamatukogus

Gustav von Stackelbergi Inglismaa reisikiri
EAA f 1862, n 2, s 48

Arhiivis on säilinud Gustav von Stackelbergi käsikirjalised reisimuljed reisidest läbi Euroopa. 18. sajandi lõpus tegi ta pikema reisi Inglismaale, mille käigus tehti ring peale Inglismaa lõunaosale. 30. mail 1787. aastal maabus ta Inglismaal Doveri sadamas. Järgmisel õhtul kell seitse lahkus ta postitõllaga Doverist ning saabus Londonisse järgmise päeva hommikul kell kuus. Londonis kirjeldab ta mitmeid vaatamisväärsusi, näiteks Westminsterit, St. Jamesi paleed ja parki, parlamendihoonet, Briti muuseumit ja Hyde Parki.
Juba 1. juulil lahkus ta Londonist ning nende järgmine peatuspaik oli ülikoolilinn Oxford. Gustav von Stackelberg kirjutab ülikoolis õppinud nimekatest inglastest ning kirjeldab väärikat Bodley raamatukogu. Oxfordist suundub ta Marlborough hertsogitele kuulunud Blenheimi paleesse. Gustav on vaimustuses palee arhitektuurist ja kunstikogust (Van Dyck, Rubens, Raphael) ning hindab paleesse kogutud suurepärast raamatukogu. Külastatakse ka teist ülikoolilinna Cambridge’i, kust võetakse suund tagasi Londoni.