Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Mõisa vanim ajalugu
Laupa ja von Fersenid (1630-1849)
Mõisamajandus 18.-20. sajandi algul
Mõis ja talurahvas
Laupa ja von Taubed
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Laupa mõis > Mõis ja talurahvas

Mõis ja talurahvas

Haridusest, koormistest ja vabadusest

EAA 1187-2-633:1, l. 31 Fragment Türi pastori Johann Christoph Straubingi 6. juuni 1788 aruandest konsistooriumile kooliolude kohta kihelkonnas.

Laupa mõisas oli kaks külakooli, ühes käidi usinalt, teises mitte. Mõlemad koolmeistrid olid nooruses mõisas kokad, vanaduspõlveks oli mõis andnud neile eluaseme ja tükikese maad enda äraelatamiseks. Lisaks sellele said nad iga koolilapse vanematelt 1 külimitu (=14,12 l) vilja.
18. sajandi lõpul koolivõrk kängus. Külakoole ei soosinud ka asjaolu, et kooliskäimist nõuti vaid nendelt lastelt, kelle vanemad polnud suutelised kodus lugemist ja katekismust õpetama. 1795. aasta aruandest selgub, et Türi kihelkonnas tegutses seitse kooli, neist üks töötas Laupal.
EAA 864-1-36, l. 14p-15 Laupa mõisa vakuraamat (1805).

Teoorjuse ajal hariti mõisapõlde ja tehti muid vajalikke töid mõisas talupoegade tööjõu ja inventariga. Talud pidid tegema mõisale aastaringselt korralist rakmetegu ja jüripäevast mihklipäevani jalategu, sellele lisandus abitegu heinaajal, vilja koristamisel ja sõnnikuveol. Lisaks kuulusid Laupal talude kohustuste hulka lina ropsimine, viinapõletamine, lambapügamine, mõisahoonete ehitamine ja korrastamine, korrategu jm. Vakuraamatust on näha, kui palju lisaks teotööle mõisas tuli igal talul mõisale anda aastas rukist, otra, kaeru, heina, lambaid, kanu, mune, kotte, lehmaköisi, lina, lõnga, õlgi ja põletuspuid. Tabeli viimases lahtris on kirjas talude maksukohustused (pearahamaks, magasivili ja postijaamade moonastamine).