Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Mõisa vanem ajalugu
Bogislaus Rosen
Otto Friedrich von Stackelberg
Roosna-Alliku ja perekond von Stackelbergid
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Roosna-Alliku > Otto Friedrich von Stackelberg

Otto Friedrich von Stackelberg

1731-1802

EAA 1862-4-179 Maanõunik Otto Friedrich von Stackelbergi portree.

Roosna-Alliku mõisa päris O. F. von Stackelberg (25.08.1731–13.07.1802) oma isa Jürgen Johann von Stackelbergi surma järel (1697–1766). Mõisa sai ta loosi tahtel. Nagu isastki sai ka Otto Friedrichist Eestimaa maanõunik (1780–1802, asehalduskorra ajal 1783–1796 maanõunike kolleegium ametlikult ei tegutsenud). 1750. aastatel õppis ta Göttingeni ülikoolis õigusteadust. Alates 1780. aastast oli haagikohtunik ning rüütelkonna maanõunik (maanõuniku amet oli eluaegne), 1787–1802 Eestimaa konsistooriumi president. Ajalukku on O. F. von Stackelberg läinud eeskätt temale kuuluvate Roosna-Alliku ja Rava mõisa eraseaduste väljaandjana.

Lehekülg Roosna-Alliku talurahva eraseadusest (1791), raamatust Die privaten Bauerrechte Estlands für die Gebiete von Fickel, Kaltenbrunn, Kandel und Essemäggi, hrsg. von G. Olaf Hansen. Dorpat: Schnakenburg, 1896.

Ainsad meile teadaolevad üleskirjutatud talurahvaõigused pärinevad Põhja-Eestist – Vigala (1789), Ääsmäe (1790), Roosna-Alliku (1791) ja Kandle (1801-4) mõisast. Talurahva eraseadused on mahukad koodeksid, mis sätestavad talupoegade suhteid nii mõisavalitsusega kui ka omavahel.
1791. aastal kehtestatud seadus kannab eestikeelset pealkirja „Halliko valla Kohto ja Seäduse Ramat”. Roosna-Alliku „koodeksi“ algvariant kopeerib pea sõna-sõnalt Vigala oma, teine aga on selle kohandatud variant. Loodi talupoegade omavalitsuse algmed vallakohtu ja vallalaeka kujul. Kohtumehed, kelle seadis ametisse mõis ja kes vabastati ihunuhtlusest (kodukarist), said töö eest tasuks tündri linnaseid ja pühade puhul toobi viina. Vallakohtu ülesanded olid nii kohtulikud kui ka administratiivsed ja politseilised. Vallakohtu kompetentsi läksid näiteks pärandiküsimused, talupoegade omavahelised tülid, sulaste ja teenijate jagamine talude vahel jne. Kohtu otsused kinnitas mõisnik ja nende peale sai edasi kaevata mõisnikule.
Kõnealune eraseadus talupoegade müüki ei kitsendanud; ka ei sätestanud see teed, kuidas sai talupoeg isiklikult vabaks (pärisorjusest priiks). Oluline oli talude pärandamise õiguse tagamine hoolsa majapidamise korral ja peremehe õigus vallasvarale, kui talul polnud võlgu mõisa ees. Talupoegade koormised fikseeriti vakuraamatutes. Kodukariõigust aga ei piiratud.