Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Baerid Lasilas
Ungern-Sternbergid ja Ernst von Renteln Lasilas
Mõisamajandus
Lasila kool
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Lasila mõis > Mõisamajandus

Mõisamajandus

Lasila viinaköögist, mõisatöölistest ja talupoegadest

Kuni 19. sajandi keskpaigas vastuvõetud talurahvaseadusteni koosnesid eramõisad reeglina kahest osast: mõisamaast, mis oli mõisa kasutuses ja mille eest ei pidanud maksma riigimakse ning talumaast, mida talupojad said kasutada mõisas teotöö tegemise, mitmesuguste andamite ja maksude eest. Mõisamaa eest maksid mõisnikud küll kohalikke makse ja pidasid üleval kirikut, kuid selle eest oli mõisnikel sõnaõigus kirikuasjades ning kohtu- ja politseiõigus mõisapiirkonnas. Selline süsteem muutus aga ajapikku nii majanduslikult ebaotstarbekaks kui ka ühiskondlikult vastuvõetamatuks ning seoses mitmete talurahvaseaduste vastuvõtmisega hakkasid talupojad 19. sajandi keskpaigast alates tasapisi oma talukohti päriseks ostma, mis tõi kaasa selle, et nad pidid näiteks maksudega ise tegelema (vt dokument 9). 19. sajandi keskpaik tõi kaasa ka mitmeid uuendusi põllumajanduses ning tööstuses, mida peegeldavad mitmed sel stendil toodud dokumendid (vt näiteks dokumente 2 ja 4).

Inventarinimistu 1875. aastast.
EAA f 854, n 7, s 571

Väga üksikasjaliku inventarinimekirja põhjal on võimalik heita pilk Lasila mõisale kui majandusüksusele. Lisaks uuele elumajale ja vanale häärberile oli mõisas rida kõrvalhooneid: uus ja vana laut, ait, sepikoda, käsitöökojad, hobusetall, puukuur, heinakuur, viljakuivati, viinaköök, kuur, masinakuur, neli heinaküüni, tellisetehas ja viis töölistemaja. Lasila mõisa juurde kuulus ka Karunga karjamõis. Mõisale kuulus tol aastal 24 piimalehma, 14 adrahärga, 20 tööhobust ja 249 meriinolammast. Samuti on kirja pandud mõisas olevad masinad, tööriistad ning aidas olev teravili ja viin.

Külvikorra tabel.
EAA f 854, n 7, s 571

Põldudele mõjub kasulikult mitmeväljasüsteem ja viljavaheldus - üksteise järel kasvatatakse samal põllul erinevaid taimi ning osa aastaid on põld söötis. Kuni 19. sajandi keskpaigani oli enamikes taludes kolmeväljasüsteem (