Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Mõisa kujunemine
Mõisaomanikud 1729-1828
Mõis 1828-1919
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Sargvere mõis > Mõisa kujunemine

Mõisa kujunemine

Sargvere mõis loodi 1722. aastal

Sargvere mõis (saksa keeles Sarkfer) rajati 1722. aastal Esna mõisa (saksa keeles Orrisaar) maadest, mis kuulusid 17. sajandil Essenite suguvõsale. Sargvere küla on mainitud juba varem. Eraldumise ajal moodustasid Sargvere maad kolmandiku Esna mõisast. 23. juunil 1750 läbi viidud revisjoni kohaselt oli Sargvere suurus 12 3/5 adramaad. Eestimaa adramaarevisjoni protokolle lugedes tuleb meeles pidada, et adramaa ei näita maa suurust, vaid on arvestatud tööjõuliste inimeste arvu järgi.

Koopia Rootsi kuninga Gustav II Adolfi kinnituskirjast Arend von Husenile Järvamaal asuvate Sargvere ja Müüsleri külade müügi kohta
EAA F 2069, n 1, s 110.

***
Alexander von Essen oli sõjaväelane, kes Rootsi kuningas Gustav II Adolfilt sai kingituseks Esna mõisa, kuhu ta elama asus. Oma elu jooksul oli Alexander von Essen teeninud nii Poola kui ka Rootsi kuninga teenistuses ning sõjategevuse käigus olnud Hollandis, Veneetsias ja Liivimaal. Alexandril oli neli poega: Jürgen (1629-1655), Gustav Johann (1637-1703), Otto Magnus (1638-1707) ja Gotthard Wilhelm (suri 1644). Esna mõisa päris Otto Magnus von Essen, kes oli ametilt meeskohtunik ja rüütelkonna maanõunik.
Otto Magnus oli abielus kaks korda. Esimesest abielust Christina Elisabeth Clodt von Jürgensburgiga (maetud Tallinnas 1667) sündis perre 2 poega. Teise abielu sõlmis Otto Magnus 1669. aastal Hedwig Elisabeth von Tiesenhauseniga (1652-1694) ning sellest liidust sündis kolm tütart: Magdalena Elisabeth, Anna Sophia ja Christina Hedwig.


Von Essenite vapp
Ajalooarhiivi Raamatukogu A II 50 Nr. 67






Tulevane Sargvere mõis läks edasi suguvõsaliinile, mis pärines Otto Magnuse noorimast tütrest Christina Hedwigist (sünd 1676). Ta abiellus Tallinnas 1698. aastal Hans Heinrich von Ferseniga, kes oli Rootsi sõjaväelane ja rüütelkonna maanõunik.