Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Eesti olümpiavõitjad UUS!
Vapimäng
Mäng
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mängud UUS! > Vapimäng

Vapimäng

Tutvustus

Vapimäng on koostatud ajalooarhiivi kogudes leiduvate Eestis lääni või mõisat omanud suguvõsade vappide põhjal. Alates vappide tekkimise ajast (12.-13. sajandil) on vapid olnud nende omanike, kas üksikisikute või suguvõsade tunnused, mis teadlikult või juhuslikult kajastasid selle omaniku pere, elu või tegevuse väljakujunenud ajaloolisi traditsioone.

Mängus kasutatud vapid on enamuses kujutatud 13.-14. sajandi gooti ja 15. sajandi renessanss kilbitüübina.

Tutvustame siinkohal mängus kasutatud vappe ja nende omanikke.

 

EAA f. 1674 n. 2 s. 20

Perekond von Anrep  

Rootsi ajal jagunes suguvõsa kaheks. Pealiini esindas Liivimaa haru, kelle vapiks oli kuldne kilp musta kammiga. 1635. a aadeldati Värmlandi rügemendi ooberstleitnant Gustaf Anrep, kelle järeltulijatest kujunes Rootsi ehk Lokuta (Technal) haru. Perekonnale kuulus ka Vao mõis. Vapiks kuldsel kilbil sinine kamm. Lokuta harule kuulus ka Kärstna mõis.

 

EAA  f. 1674 n. 2 s. 28

Perekond von Berg

1723. a sai kuninga ihukaardiväe kapten Casper Johan Bergk Rootsi aadliku tiitli. 1741. a oli ta Kandla (Kandel) mõisaomanik ja immatrikuleeriti Saaremaa rüütelkonda. 1745. a registreeriti Äntu mõisnik alampolkovnik Georg Otto von Berg Eestimaa ja 1747. a Liivimaa rüütelkonda. Jakob Georg von Berg oli talurahvaregulatiivi ”Iggaüks…” vastuvõtmise ja Eestimaa mõisnike krediitkassa asutamise algatajaid.


EAA f. 1674 n. 2 s. 34

Perekond von Bock

Liivimaal asuva Lahmuse mõisaomaniku Wilhelm Bocki pojale anti 1689. a Rootsi aadliku tiitel ja vapp. 1747. a kanti Lahmuse mõisaomanik Liivimaa rüütelkonda. Heinrich von Bock immatrikulee

Mäng