Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
16. sajandist Rootsi aja lõpuni
Mooste mõis 18. sajandil
Esimesed Nolckenid Moostes
Mooste Gustav von Nolckeni ajal
Mooste Axel von Nolckeni ajal
Mooste Eduard von Nolckeni ajal
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Mooste mõis > Mooste mõis 18. sajandil

Mooste mõis 18. sajandil

Mõisa vanimad omanikud

8. mail 1717 kinkis Peeter I Mooste ja Kauksi mõisad kindralleitnant, kindralprokurör ja riiginõunik krahv Paul Jagusinskyle, kes müüs peagi valdused nüüd juba ühendatud Mooste mõisana ülemtallmeister krahv Carl Gustav Löwenwoldele.

Eelmise pojalt, ülemõuemarssal krahv Gustav Reinhold Löwenwoldelt läks mõis Stockholmi Õuekohtu president parun Otto Reinhold Strömfeldile, kes aga müüs selle 1741. aastal koos Luunja mõisaga salanõunik krahv Ernst Münnichile (30.12.1707 Heinsfurth- 04.02.1778 St Peterburg).

Parun Strömfeldi ja krahv Münnichi voliniku vaheline Mooste ja Luunja mõisate ostu-müügileping. EAA. F 1413, n 1, s 2 L 1, 2p

 

16. mail 1741. aastal Peterburis parun Strömfelti voliniku kapten Otto Reinhold von Stackelbergi ja krahv Münnichi vahel sõlmitud lepinguga müüs Strömfeldt oma Luunja ja Mooste mõisad koos kõigi nende juurde kuuluvate päraldiste, õiguste ja kohustuste, metsade, põldude, karja- ja heinamaade, veskite ja veskikohtade, talude ja talupoegadega, kalapüügikohtade - ja õigustega, viljaseemne, inventari, loomade ning võlgadega 27000 albertustaalri eest Münnichile. Käsirahana pidi krahv Münnich tasuma juba eelolevaks jaanipäevaks kummagi mõisa eest 1000 kuldtukatit. Seejuures oli valduste tegelikuks hinnaks 15000 albertustaalrit, ülejäänud osa ostusummast moodustasid mõisatel lasuvad võlad.


Üsna pea pärast mõisate omandamist konfiskeeriti aga krahv Münnichi varandused ning Mooste anti rendile kaptenilesk Hedwig von Strykile (sündinud Stärck). Kuid juba
1744. aasta juunis kinkis keisrinna Elisabeth Mooste krahv Münnichi isa vennale, ülemõuemeister vabahärra Christian Wilhelm von Münnichile, kelle omandusse jäi mõis enam kui kahekümneks aastaks.
10. mail 1766. aastal doneeris Katariina II Mooste taas krahv Ernst Münnichile, kelle järeltulijate kätte jäi mõis nüüd kuni riigistamiseni.

1788. aasta märtsis sõlmisid krahv Ernst Münnichi pärijad lepingu, millega loovutasid 75000 rubla eest Mooste ja Luunja ning Saksamaal Oldenburgis asunud Neuenhuntorfi ja Münchenau perekonnamõisate omandiõiguse krahvi pojale riiginõunik krahv Johann Gottlieb Münnichile (09.05.1740 St Peterburg -1813).