Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Mõisa kujunemine
Mõis 18. sajandil
Silmapaistvaid isikuid mõisa ajaloost
Mõis ja talu
Mõisamajandus
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Vääna mõis > Mõis ja talu

Mõis ja talu

Talurahvas


EAA, f. 861, n. 1, s. 4462, l. 2 Väljavõte Harju meeskohtu otsusest Vääna all hukkunud laeva asjus (märts 1757)

Tüürimees Benedict Wetterström süüdistas Vääna ja Harku talupoegi
1756. aastal Vääna all hukkunud laevalt asjade varastamises ja abist keeldumises merehätta sattunud laeva meeskonnale. Selle asemel, et mehi uppuvalt laevalt oma paatidega kaldale toimetada, olevat kohalikud pealt vaadanud, kuidas nad ujudes kaldale jõuda üritasid. Lõpuks saatnud talumehed palumise peale ühe paadi, kuid trossi, millega paati laevalt korduvalt maale tõmmati, olid nad läbi raiunud ja nii inimesed lainete meelevalda jätnud. Üks laevale jäetud madrus külmunud ära. Peale selle varastanud talupojad sel ajal, kui laeva meeskonna liikmed kaldal rannamajades puhkasid ja end soojendasid kastitäie asju ja kui tüürimees koos oma kamraadiga hakkas varastatud asju taga otsima, ähvardanud talupojad neid läbi peksta. Osa varastatud kraamist oli kaebaja küll juba rannavahi ja Pää(v)la kupja käest tagasi saanud.
Juurdlusel tüürimehe kaebused, v. a trossi läbiraiumine, tõestamist ei leidnud. Nimelt polevat talupojad saanud tugeva tormi tõttu appi minna ja kõik mehed uppunuks, kui kohalikud neile rannalt poleks märku andnud visata kaks trossi kaldale, mille külge seotud paadiga mehed päästeti. Trossi lõhkumist tunnistati ja selle eest mõisteti kahele talupojale vitsu. Süüdistus varguses tunnistati tühjaks, kuna laeval olnud kraam kukkunud tormiga vette ja kõnealuse kasti uhanud meri ise rannale ja sellegi, mis talupojad rannalt korjasid (kasti oli meri lahti kiskunud ja asjad laiali pillutanud), andnud nad esimese küsimise peale tagasi.

EAA, f. 30, n. 1, s. 6165, l. 1 Kreisikomissar Witti 5. märtsi 1803 raport Eestimaa kubermanguvalitsusele Vääna mõisast põgenenud pärustalupoegade kohta

Kreisikomissar annab teada, et 4. märtsi ööl vastu 5. märtsi 1803. aastal pagesid mõisast kolm talupoega, võttes kaasa kaks hobust, 2000 hõberubla ja 1 kuld- ja 1 hõbeuuri. Nendega koos oli jalga lasknud ka komissari kutsar koos suure halli hobuse ja saaniga. Kreiskomissari teateil oli neid nähtud Peterburi maanteel ja nad olid suundumas rannale Sagadi all. Põgenike kinninabimiseks soovis ta kahte postihobust.
Kas priiusse pürgijad ka kinni püüti, toimikust ei selgu. Pagemine oli tüüpilisi talurahva mõisasundusele vastupanu vorme