Ekskursioonid Tallinnas ja Tartus
Arhiivitunnid, teabepäevad, praktikad
Allikad
Ajalootund ja arhivaal
Paleograafia õppekeskkond
Mõisakoolide näitused UUS!
Pikavere KÕIGE UUEM!
Aruküla mõis UUS!
Albu mõis
Harmi mõis
Illuka mõis
Kiltsi mõis
Koigi mõis
Lahmuse mõis
Lahmuse (Lachmes) mõisa kujunemine
Von Bockid 16.-18. sajandil
Krüdenerid ja Rathlefid
Lahmuse ja von Bockid 19.-20. sajandil
Lasila mõis
Laupa mõis
Maidla mõis
Mooste mõis
Muuga mõis
Olustvere mõis
Palupera mõis
Puurmani mõis
Rogosi-Ruusmäe mõis
Roosna-Alliku
Ruila mõis
Sargvere mõis
Suure-Kõpu mõis
Tõstamaa mõis
Voltveti mõis
Vääna mõis
Fotolugude konkurss
Mängud UUS!
Ajalooarhiivi preemia
Säiliku sünd
Käegakatsutav ajalugu
Linke mäluasutuste õppekeskkondadesse
Tagasiside
Sisukaart
Avaleht > Mõisakoolide näitused UUS! > Lahmuse mõis > Lahmuse ja von Bockid 19.-20. sajandil

Lahmuse ja von Bockid 19.-20. sajandil

Endise omanike liini tagasitulek

Bockid naasid Lahmusele 1858. aastal, kui Ludwig von Ratlefi tütar Theophane (Fanny) (1838-1926) abiellus Kaubi mõisa omaniku Heinrich Ludvig Valentin von Bockiga (1831-1911). Pärast Ludwig Rathlefi surma 1873. aastal läks mõis tema lesele Jennyle ja tütrele Fannyle. Lesk, kes elas sageli Lahmusel, armastas suurejoonelist ja külalislahket seltskonnaelu.
Bockide nimele kirjutati mõis alles palju hiljem, kui Fanny ja Valentini poeg Maximilian oli saanud täisealiseks. Nii jõudis mõis jälle sama suguvõsa kätte, kes mitme põlvkonna vältel oli siin elanud. Mõis püsis Bockide käes kuni maareformini.

Maximilian Ludwig Valentin (1861-?) õppis nagu tema isagi ülikoolis õigusteadust. 1885. aastal, kui Gustav Rathlef Lahmuselt ära kolis, sai temast mõisa rentnik. 1886. aastal volitasid mõisa naissoost omanikud teda end esindama. Pärast Jenny surma 1891. aastal jäi mõis esmalt Fanny ainuomandisse. Aasta pärast lasi ta mõisa kirjutada poeg Maximiliani nimele.

EAA, f. 3760, n. 1, s. 2351, l. 13 Koopia Jenny von Rathlefi ja Fanny von Bocki 4. juuni 1873 volikirjast talude müümise jätkamiseks
Mõisa omanikud volitavad Gustav von Rathlefi jätkama kavandatud ja juba alanud talude müüki, s.o allkirjastama koostatud ostu-müügi akte, samuti panema võimalikult kiiresti müüki veel müümata talud ja ajama pärijate eest asju nii ametiasutustes kui Liivimaa krediitsotsieteedi juures.

EAA, f. 932, n .1, s. 697, l. 2 Väljavõte Pärnu IV kihelkonnakohtu 30. jaanuari 1887 protokollist Sella talu endise rentniku Ado Lusika kahjutasunõude asjas Lahmuse mõisavalitsuse vastu

Ado Lusikas nõudis talu rendilepingu ebaseadusliku ülesütlemise eest mõisalt kahjutasu 1138 rubla. See oli suur summa. Hüvitist soovis ta saada nii hoonete eest (elumaja 200 rubla, laut 100 rubla jt) kui ka melioratsioonitööde eest (heinamaa puhastamine, aedade ehitus, põldude laiendamine jm). Kohtus sai õiguse aga kostja Maximilian von Bock, kes põhjendas rentniku talust väljatõstmist sellega, et sellel oli rent võlgu, uudismaad vähem üles haritud kui rendileping seda nõudis jm. Pealegi oli ta oma kaebuse esitamisega hiljaks jäänud ning 1876. ja 1883. aastal A. Lusikaga sõlmitud lepingute järgi polnud tal õigust kahjutasu nõuda ei hoonete ega melioratsioonitööde eest.
Talude päriseks müümise ja ostmis